ଭାରତୀୟ କ୍ଷେତ ମଜଦୂର ୟୁନିୟନର ଦଶମ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଆହ୍ଵାନ

10

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଗଜପତି(ସଂଘର୍ଷ ମିଡିଆ) : – ଭାରତୀୟ କ୍ଷେତ ମଜଦୂର ୟୁନିୟନର ଦଶମ ରାଜ୍ଯ ସମ୍ମିଳନୀ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଟାଉନ ହଲଠାରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୯ ଓ ୩୦ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। ରାଜ୍ଯର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଆସିଥିଵା ପ୍ରତିନିଧି ମାନେ କ୍ଷେତ ମଜଦୂର ଵର୍ଗ ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଥିଵା ଵିଭିନ୍ନ ସମସ୍ଯା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରି ଆଗାମୀ ମେ୧୫ ଠାରୁ ୩୧ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ରାଜ୍ଯ ଵ୍ଯାପୀ ପଦଯାତ୍ରା, ଜୁନ ମାସରେ ଵ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ, ଜୁଲାଇରେ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ସମାଵେଶ, ଜୁଲାଇ ଓ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ଯରେ ରାଜ୍ଯ ସ୍ତରୀୟ ଗଣ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ ପାଳିତ ହୋଇ ଅଛି। କୋଇଲା ଓ ଧାତଵ ଖଣିଜ ଘରୋଇକରଣ କରି ଆଖିଵୁଜା ଖଣିଜ ଉତ୍ତୋଳନ ନାମରେ ଜଙ୍ଗଲକାଟ ଚାଲିଥିଵାରୁ ଏହାକୁ ଵନ୍ଦ କରିଵା, ଆଦିଵାସୀ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ଵାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଭିଟା ମାଟିରୁ ଉଛେଦ ଵନ୍ଦ କରିଵା, କୋଇଲା ଓ ଇନ୍ଧନ ଜାଳେଣି ଵନ୍ଦ କରିଵା, ମାତ୍ର ଥରେ ଵ୍ଯଵହାରକରି ଫୋପାଡିଦିଆ ଯାଉଥିଵା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଵନ୍ଦ କରିଵା, କ୍ଷେତ ମଜଦୂରଙ୍କ ଦୈନିକ ସର୍ଵନିମ୍ନ ମଜୁରୀ ୭ଶହ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କର, ନାମ ମାତ୍ର, କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ଯମ କୃଷକଙ୍କ କ୍ଷେତରେ କୃଷି କାର୍ଯ୍ଯକୁ ମନରେଗା ଶ୍ରମ ଭାଵେ ଗ୍ରହଣ କର, ମନରେଗା ଵାଵଦରେ ପ୍ରତ୍ଯେକ ଜଵ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ଵାର୍ଷିକ ଅନ୍ଯୁନ ୨ଶହ ଦିନର ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆ-ନହେଲେ ପୁରା ମଜୁରୀ ଦିଅ, କେନ୍ଦ୍ର ଵଜେଟରେ ମନରେଗା ଵାଵଦରେ ଵ୍ଯୟ ହ୍ରାସ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଵାର୍ଷିକ ଅନ୍ଯୁନ ୨ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କର,ଭୁମିହୀନ ଆଦିଵାସୀ,ଦଳିତ, ପଛୁଆ ଵର୍ଗ, କ୍ଷେତ ମଜଦୂର ମାନଙ୍କୁ ଘର ଡିହ ଓ ଫସଲ ଜମିର ପଟ୍ଟା ପ୍ରଦାନକର,କ୍ଷେତ ମଜଦୂରଙ୍କୁ ଆଵାସ ନିର୍ମାଣ ଵାଵଦରେ ଅନ୍ଯୁନ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କର,ଵୃଦ୍ଧ ଖେତ ମଜଦୂରଙ୍କୁ ମାସିକ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ହାରରେ ଭତ୍ତା ଦିଅ ଇତ୍ଯାଦି ଦାବି ନେଇ ୧୫ମେ ରୁ ୩୧ମେ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ପଲ୍ଲୀରୁ ରାଜ୍ଯ ରାଜଧାନୀ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ରାଜ୍ଯ ଵ୍ଯାପୀ ପଦଯାତ୍ରା ହେଵ, ୩୦ମେ ଭାରତର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିଯାନ, ଅଗଷ୍ଟ ୯ରେ ରାଜ୍ଯ ରାଜଧାନୀ ଭୁଵନେଶ୍ଵର ଅଭିଯାନର ଆହ୍ଵାନ ଦିଆ ଯାଇଛି। ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ଆଗାମୀ ୩ଵର୍ଷ ପାଇଁ ୪୧ଜଣିଆ ରାଜ୍ଯ ପରିଷଦ ନିର୍ଵାଚିତ କରିଥିଵା ଵେଳେ ରାଜ୍ଯ ସଭାପତି ଭାଵେ ଜନ୍ନା ସୁଵାସ ରାଓ, ଉପ ସଭାପତି ଭାଵେ ରଘୁନାଥ ଗୌଡ଼ ଓ ପି ପଦ୍ମା ରାଜ୍ଯ ସମ୍ପାଦକ ଭାଵେ ସୁର ଜେନା, ସହ ସମ୍ପାଦକ ଭାଵେ ଗୁରୁ ନାଥ ପ୍ରଧାନ, ତ୍ରୈଲୋକ୍ଯ ନାଥ ଓ ଶଙ୍କର ଵାରିକ ନିର୍ଵାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।ଗଜପତି ରୁ ବିବେକାନନ୍ଦ ବେହେରାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More